• Greta Samušytė

Kodėl verta lankytis dailės galerijose ir klausytis muzikos?

Dailė ir muzika eina koja kojon su žmonijos istorija nuo seniausių laikų. Žmonės piešdavo piešinius ant sienų norėdami papasakoti istoriją savo gentainiams, o muzika buvo plačiai naudojama įvairių ritualų metu.


Šiais laikais dalis mūsų turime beveik neribotą priėjimą prie pačios įvairiausios muzikos, o dailės galerijose kabinamos vis naujos parodos su naujais kūriniais. Ir išties, žmonės dievina meną. Gatvės ir autobusai pilni žmonių su ausinėmis ausyse, o dailės galerijose netrūksta lankytojų. Taigi, kodėl žmonėms taip patinka klausytis muzikos ir grožėtis paveikslais? Kas vyksta mūsų smegenyse kai tai darome?

Šiais laikais dalis mūsų turime beveik neribotą priėjimą prie pačios įvairiausios muzikos, o dailės galerijose kabinamos vis naujos parodos, su naujais kūriniais.

PaveikslaiSpalvų tepliones ant drobės mūsų smegenys sugeba suvesti į bendrą vaizdą ir suvokti, kas ten yra pavaizduota. Net tuo atveju, jei tai visiškai abstraktu, žiūrint į piešinį jis mums ims priminti kažką tikro ir konkretaus. Nepaisant to, kad visą laiką, kai žiūrime į paveikslą, smegenys darbuojasi, kad atpažintų vaizdą, įvyksta ir realūs fiziniai pokyčiai pačiose smegenyse. Kaip teigia moksliniai tyrimai, kuomet grožimės meno kūriniu (paveikslu, skulptūra ir pan.) kraujotaka mūsų smegenyse padidėja net 10% – tiek pat, kiek ji padidėja, kai žiūrime į mylimąjį. Be to, žiūrint į paveikslą, veidrodiniai neuronai esantys smegenyse informaciją apie formą, figūras, judesį ir spalvas paverčia emocijomis. Dėl šios priežasties žiūrint į paveikslą, kuriame vaizduojama banguojanti jūra ir šilta saulė, žmogus iš tiesų atsipalaiduoja ir pasijunta lyg pats būtų tame gamtos kampelyje, o žiūrint į tamsų ir niūrų paveikslą, žmogų apima liūdesys bei vienatvės jausmas.

MuzikaNeurologo Kiminobu Sugaya atlikto tyrimo metu buvo pastebėta, kad muzika stipriai veikia smegenis, o tai, koks muzikos stilius yra geriausias siekiant teigiamų rezultatų, visiškai priklauso nuo kiekvieno skirtingo žmogaus patirties, nors prieš tai buvo ilgai manyta, kad tik klasikinė muzika teigiamai veikia mūsų smegenis. Vienas žmogus stipriausias emocijas junta klausydamas džiazo muzikos, o štai kitam sunkusis metalas bus kaip tik tai, ko reikia. Stipriausiai mus veikia ta muzika, su kuria mes užaugome, nes tokia muzika sukelia įvairius prisiminimus bei asociacijas. Klausantis muzikos, ima veikti įvairios smegenų dalys, todėl muzikos klausymas gali:


· Sumažinti traukulius

· Padėti geriau komunikuoti su kitais

· Pagerinti imuninę sistemą

· Padėti atsistatyti smegenų ląstelėms

· Sužadinti prisiminimus

· Padėti Parkinsono ar Alzheimerio liga sergantiems pacientams


Taigi, menas turi realią ir tikrą įtaką mūsų smegenims ir savijautai. Tad, nepamirškite dažniau apsilankyti koncertuose ir parodose. Tai ne tik pagerins nuotaiką, bet ir leis atsipalaiduoti, pailsėti, o gal net gauti įkvėpimo.