• Pelėdų Knygynėlis

Delia Owens „Ten, kur gieda vėžiai". Pasaulį užbūrusi pelkių dukros istorija.

Tiesą sakant, apie šį pasaulinį bestselerį nebuvau girdėjusi net ausies krašteliu, kol ją man rekomendavo giminaitė, kuri taip pat labai myli knygas. Taigi, ilgai nelaukusi nusipirkau ir pradėjau skaityti šį romaną.

Pagrindinė veikėja yra Kaja Klark. Tačiau mažame miestelyje Barkli Kouve ji geriau žinoma kaip Pelkių Dukra. Jos dalia tikrai nelaiminga, nes vaikystėje, neiškentusi vyro smurto, ją paliko mama, paskui mamą iškeliavo vyresnieji broliai ir sesės. Galiausiai mergaitė pasiliko su geriančiu ir prieš ją taip pat rankos pakelti nevengiančiu tėvu. Vienintele Kajos paguoda lieka pelkynai, kuriuose ji gyvena, ir gamta. Vėliau iš jos gyvenimo išeina ir tėvas, palikęs mažą mergaitę verstis kaip išmano ir kovoti už būvį. Su kelių kitų miestelio žmonių pagalba, Kaja sunkiai, bet gyvena. Tyrinėdama gamtą ji susipažįsta su geraširdžiu bendraamžiu Teitu, kuris tampa pirmuoju mokytoju, išmoko Kają skaityti ir parūpina knygų apie gamtą, draugystė netrunka pavirsti į pirmąją meilę. Tačiau Pelkių Dukrai ir jos mylimajam nelemta ilgai būti kartu. Vėliau Kaja pamilsta miestelio garsų sportininką, „kietuolį" Čeisą. Visas įdomumas prasideda tada, kai 1969-ųjų rudenį, Čeisas randamas negyvas ir pirma įtariamaja tampa Kaja.

Mane labiausiai pavergė du personažai - Kaja ir Teitas. Pelkių Dukra mane pavergė savo stiprybe, laukine dvasia ir tai, kad ji be galo myli gamtą, nes ir aš pati ja domiuosi. O Teitas užbūrė savo nuoširdumu ir rūpesčiu, kuriuo jis apgaubė Kają ir prisijaukino ją.

Romane Kaja visus žmonių santykius ir gyvenimo dėsnius lygina su gamtos reiškiniais ir gyvūnų gyvenimo ypatumais. Tai mane sužavėjo ir traukė toliau skaityti knygą, nors iš pradžių man ji nepasirodė itin įdomi, bet nesigailiu, kad nemečiau romano į šalį. Visi įvykiai aprašyti paprastu stiliumi, nors kartais išties kalbama apie nepaprastus dalykus. Tačiau labiausiai man patiko ta dalis, kur prasideda detektyvas, nes labai mėgstu detektyvines knygas. Buvo įdomu stebėti merginos virsmą iš mažos, neišsilavinusios mergaitės į neįtikimai daug pasiekusią moterį.

Tačiau įžvelgiau ir minusų. Knygoje buvo keletas banalių ir šabloniškų detalių, bet teksto grožis ir prasmė leido lengvai į šį trūkumą pažiūrėti pro pirštus. Tuo labiau, kad tai debiutinis autorės romanas, o pati autorė ne rašytoja, o garsi zoologė, tikriausiai todėl gamtos aprašymai šioje knygoje ir yra tokie įsimintini.

Šis kūrinys, manau, padarytų įspūdį daugeliui žmonių, nes čia galima rasti ir detektyvo, ir meilės, ir tikros bei žiaurios realybės.

Kiek žinau, aktorė Reese Whiterspoon yra įsigijusi šio romano ekranizavimo teises, taigi su nekantrumu lauksiu filmo.

9 pelėdžiukai iš 10.