• Pelėdų Knygynėlis

Zaine Smith. Paklydimai.
Skaityti šią knygą pradėjau todėl, kad knygos anotacija žadėjo romaną apie sudėtingus šeimos santykius. O man toks žanras patinka, taigi todėl ir pasirinkau būtent šį kūrinį.


Hovardas Belsis - užsienietis, gyvenantis Naujosios Anglijos universitetiniame miestelyje JAV. Labai anksti sukūręs šeimą, po trisdešimties vedybinio gyvenimo metų jis stengiasi atgaivinti blėstančią meilę afroamerikietei žmonai Kiki. Trys jų vaikai - Džeromas, Zora ir Luisas - ieško savo jausmų, idealų, įsipareigojimų, kuriais galėtų gyvenime vadovautis. Tačiau vyriausias sūnus Džeromas, įsimylėjęs priešų dukterį, komplikuoja ir taip ne šiltus abiejų šeimų santykius. Zora, vidurinė Belsių atžala, pradeda ieškoti savęs suaugusiųjų pasaulyje, o jaunėlis Luisas, repu gyvenantis paauglys, apranga ir išsišokimais kelia nerimą disciplinuotam tėvui.


Kiekvienas veikėjas romane turi savitą ir ryškų charakterį, autorė sugebėjo visus, net labai šalutinius veikėjus pavaizduoti itin charakteringai. Tačiau pagrindiniai veikėjai yra Belsių šeimos nariai, taigi apibūdinsiu juos plačiau. Hovardas - meno istorijos profesorius, dirbantis vietiniame koledže. Man nepatiko šis veikėjas, nes jis visuomet turi savo nuomonę, kas nėra blogai, tačiau jo nuomonė apie viską yra dažniausiai negatyvi. Taip pat jis visada mano esantis teisus, net jei toks ir nėra. Man jis nepatiko dar ir todėl, kad negerbė savo žmonos ir jų ilgai kurtų santykių, bet nepasakosiu plačiau, nes tada išduočiau knygos turinį. Kiki - itin graži moteris,metams bėgant priaugusi nemažai svorio (tai dažnai pabrėžiama knygoje) ir nors ji vis dar žavi, tačiau jos pasitikėjimas savimi ir savo išvaizda išblėsęs. Vyriausias sūnus Džeromas - jaunas vyras bandantis save atrasti religijoje bei susidoroti su staiga užgriuvusia jau suaugusio žmogaus našta ir sudėtingais ryšiais su savo šeima. Mano nuomone, jis yra blaiviausiai mąstantis žmogus šioje šeimoje. Vidurinioji dukra Zora - tėvo kopija su lašeliu motinos temperamento. Ji labai nori būti visur pripažinta, tačiau jos veiksmai siekiant pripažinimo kartais yra šiek tiek drąstiški. Ir pagaliau jaunėlis Luisas - šešiolikmetis išgyvenantis identiteto krizę, jis aistringas ir atsidavęs, bandantis iškovoti savo vietą po saulę, tačiau šeima jo nesupranta. Šeimos nariai labai skirtingi, dėlto namuose kyla daugybė nesutarimų ir konfliktinių situacijų.


Romane susipina daugelis dabar tikrai aktualių problemų. Rasizmas, sudėtingi šeimos santykiai, žemesnių ir aukštesnių visuomenės sluoksnių ryšys. Autorė visa tai puikiai perteikė per savo prizmę, manau, kad jai taip gerai pavyko todėl, kad ji yra gyvenusi panašioje aplinkoje. Zaide Smith yra mišrios rasės, ji yra gimusi brito ir jamaikietės šeimoje, taigi šios problemos jai nesvetimos.


„Paklydimai” - tai viena iš nedaugelio knygų, apie kurią aš neturiu aiškiai išreikštos nuomonės. Nevadinčiau jos labai įspūdinga, bet taip pat, tai nebuvo ir bloga knyga. Buvo įdomu skaityti, bet romanas nesuteikė man kažko vertingo, ką ilgai galėčiau atsiminti.


6 pelėdžiukai iš 10.